Dzisiaj jest 20 czerwca 2024r. Rozgrywka 2, Tura 2.

Pomoc

Wstęp


Jeżeli nie wiesz o co chodzi jeszcze w grze Wirtualne Państwo (WP) to ten króciutki poradnik jest właśnie dla ciebie.
Gra Wirtualne Państwo ma na celu odwzorowanie areny politycznej w której możesz wziąć udział i toczyć wojnę z innymi graczami o stołki w naszym wirtualnym państwie. Do zdobycia ich jest mnóstwo i liczba miejsc na różnych stanowiskach nie jest ograniczona.
Poniższy poradnik powinien przybliżyć Ci funkcjonowanie gry Wirtualne Państwo ale z pewnością sam lepiej zrozumiesz jak działa nasze e-państwo.

Postać


Postać w grze jest oparta na pięciu statystykach, które masz po swojej prawej stronie pod imieniem i nazwiskiem, które wpisałeś przy rejestracji, uzyskania wirtualnego dokumentu tożsamości. Tymi statystykami są:
Kondycja - pozwala na wykonywaniu różnych funkcji w grze jak pisanie postów na forum gry, udział w referendum prezydenckim czy chociaż głosowaniu nad ustawą jeżeli jesteś posłem.
Kondycję można zdobyć wynajmując dom, kupując samochód czy po prostu kupując w pasażu handlowym.
Doświadczenie - można je zdobyć tylko przy odbijaniu karty pracy. Doświadczenie jest potrzebne w pracy, tym więcej masz doświadczenia tym więcej produkujesz produktów w trakcie pracy w firmie.
Inteligencie - możesz zdobyć w pasażu handlowym. Inteligencie potrzebna jest do przetrwania w grze. Jest ona odejmowana w nieznacznej ilości codziennie o godz. 00.00, również jeżeli wykonujesz jakieś czynności dzięki Inteligenci możesz zyskać dodatkowe punkty aktywności lub popularności.
Charyzma - zdobyć i stracić ją można w ten sam sposób jak Inteligencie.
Popularność - można ją zdobyć a salonie prasowym, jeżeli twój artykuł zostanie kupiony więcej niż 10 razy. Oprócz tego każdy gracz może przyznać Ci punkt popularności w twoim profilu, ale nie może być to twój kolega partyjny.
Powyższe statystyki wpływają na rankingi graczy zgodnie z ich nazwami.
Ranking ogólny składa się z wszystkich podanych powyżej statystyk.
Oprócz tego trzeba wspomnieć jeszcze o trzech ważnych sprawach.
Pierwszą z spraw jest numer Pesel, który jest przyznawany każdemu graczu i jest to unikalny numer gracza, który ma służyć w celach przypominających prawdziwy numer pesel.
PLV to środek płatności w naszym wirtualnym kraju. Dzięki nim możesz kupić różne produkty w pasażu handlowym, czy po prostu ulokować środki w banku. Zdobywamy je szczególnie odbijając Kartę Pracy.
Ostatnią ważną sprawą są Talony, które są dodatkowym środkiem płatności w grze. Zdobyć je można poprzez wysłanie SMS, a wydać na różne dodatkowe opcje w grze jak Konto Premium.

Majątek


Zarządzanie majątkiem w grze jest bardzo trudne, ponieważ źle ulokowane pieniądze mogą zniszczyć twoją karierę. Odbijanie karty pracy codziennie jest bardzo ważne, ponieważ jeśli nie odbijesz karty pracy możesz stracić wiele punktów w rankingu i nie dostać się na listę wyborczą.
Jeżeli będziesz już posiadać jakieś stanowisko w grze z pewnością będziesz dostawał dodatkowe wynagrodzenie. Jeżeli tak masz możliwość w zakładce majątek odebrania tej pensji. Jest to dla ciebie dodatkowe wynagrodzenie, które finansuje twoje dodatkowe koszta z bycie Prezydentem, Premierem itp.
Dzięki mieszkaniu otrzymujesz Kondycje która jak wiadomo jest Ci potrzebna. Możesz również kupować ją w Pasażu Handlowym ale Kondycja zdobywana przez wynajmowanie mieszkania jest pewniejsza i może być w niektórych sytuacjach tańsza.
Kondycję za pomocą majątku można jeszcze zdobyć kupując samochód. To prawdo podobnie najtańszy sposób na dłuższy okres zdobywania Kondycji.
Oprócz tego majątek możesz rozprowadzić jeszcze na inne cele ale nie będziemy się o tym rozpisywać, ponieważ wydawanie przychodzi łatwo, gorzej z zarabianiem.
Najprostszym sposobem zarobienia pieniędzy oprócz wymienionej Karty Pracy jest Bank, a szczególnie lokata w banku. Można na niej umieścić dowolną kwotę na dowolną ilość dni, gorzej z pożyczkami, ponieważ ilość dni jest ograniczona do 10 i nie można pożyczyć więcej niż 2 000 PLV.
Idźmy dalej do Maklera. Jest to chyba najbardziej ryzykowny sposób na zarobienie pieniędzy w Wirtualnym Państwie. Aby zarobić lub stracić wystarczy kupić u Maklera akcje, a potem je sprzedać z zyskiem lub też nie.
Za pomocą Banku można zrobić również przelew raz dziennie do 200 PLV. Ograniczenia są spowodowane zmniejszeniem liczby multikont w grze.
Ostatnim sposobem zarobienia pieniędzy w tym dziale są działki. Działkę można kupić na aukcji. Jeżeli już kupiłeś działkę możesz ją sprzedać. Cena działki zależy od rządu, jak i od WRK (Współczynik Rozwoju Kraju).

Firma


Firma w naszym wirtualnym państwie to zakład produkcyjny, który może założyć każdy, który ma wymagane statystyki. Jeżeli nie masz wymaganych statystyk możesz zatrudnić się w czyjejś firmie i bez problemowo odbijać kartę pracy. Zarządzanie firmą jest bardzo trudne, ponieważ zakładając firmę możesz produkować tylko produkty o jednym rodzaju specyfikacji. Do wyboru jest Kondycja, Inteligencja i Charyzma.
Firmy mają na celu danie pracy w grze innym graczom, jak i produkcję produktów w pasażu handlowym.

Wybory


Wybory w naszym e-państwie są generowane automatycznie przez specjalny system gry. W grze są trzy systemy wyborcze. Są to wybory prezydenckie, parlamentarne i marszałkowskie dostępne tylko dla posłów.
Wybory prezydenckie i parlamentarne zaczynamy od list wyborczych, które są generowane najczęściej tydzień przed wyborami (Zgodnie z kalendarzem). Są one generowane na podstawie ogólnego rankingu graczy w wyborach prezydenckich, a przy parlamentarnych na podstawie rankingu partii. Listy te są generowane w dany dzień w losowej godzinie od 00.00 do 12.00. Ma to na celu wyrównanie szans pomiędzy graczami.
Po wygenerowaniu list wyborczych każdy kandydat na prezydenta lub przewodniczący partii (ewentualnie zastępca) ma czas na potwierdzenie udziału w wyborach do rozpoczęcia się wyborów.
W trakcie wyborów każdy z obywateli gry ma prawo do głosu jeżeli posiada minimum 20 punktów aktywności i 10 % Kondycji.
Wyjątkiem są wybory na marszałka, w nich mogą głosować tylko posłowie.
Aby uczestniczyć w wyborach oprócz dostania się na listę wyborczą potrzeba jeszcze wpłacić odpowiednią kwotę, która jest pobierana automatycznie z twojego konta w grze.

WAP


WAP to Wirtualna Agencja Prasowa w której są dostępne wszystkie dane na temat stanu państwa czy obywateli. Od razu w grze rzuca się WRK - jest to Współczynik Rozwoju Kraju lub też Państwa. Dzięki niemu wiemy jaki wpływ na kraj ma postępowanie rządu czy też innych organizacje, które czuwają nad ekonomiką państwa.
W WAP znajdziemy również inne ciekawe dane ale nie ma co o tym pisać. Oprócz tego można za to zajrzeć do zakładki Debata, w której można popisać z innymi graczami bez przeszkód na żywo.

Partia & Koalicja


Jak można by było nazwać naszą grę Wirtualne Państwo jeżeli nie było by w niej partii i koalicji. Dzięki temu mamy tak przypominającą rozgrywkę do oryginalnej, że zdaje się realna.
Partie polityczne nie są aż tak zaawansowane jak w realu ale spełniają swoją funkcje. Aby dojść do partii wystarczy złożyć podanie. Nie polecamy na początku gry zakładać własnej partii, ponieważ może nie być chętnych aby tworzyli z tobą grupę ludzi. Jeżeli już jesteś w jakiejś partii to możesz mieć szansę na objęcie jakiegoś stanowiska w partii (dobrze płatnego) lub po prostu zostać posłem i mieć dostęp do Mównicy Sejmowej czy głosowaniu nad ustawami.
Koalicje mają na celu złączenie dwóch partii, które potrzebują wspólnego forum do obrad nad wspólnymi projektami. Niestety ale koalicje nie mogą brać wspólnie udziału w wyborach ale polecamy oddzielne wybory i tworzenie wspólnego rządu.

Demokracja


W Wirtualnym Państwie dostępne są cztery urzędy. Są to Pałac Prezydencki, Parlament, Rząd i Sąd.
W Pałacu Prezydenckim możesz dowiedzieć się jaki prezydent aktualnie urzęduje w naszej grze. Jakich ma doradców. Przeczytać orędzie prezydenta czy plan kadencji prezydenckiej.
Parlament - to tam są podane informacje o sejmie, składzie posłów z po szczególnych partii, aktualny marszałek, czy np. dostęp do Mównicy Sejmowej, która jest najważniejszym punktem parlamentu.
Rząd, czyli Ci co pracują nad ustawami Wirtualnego Państwa. Dzięki temu urzędowi możesz sprawdzić expose premiera, plany kadencji itp.
W sądzie możesz rozwiązać problemy z innymi Graczami. Możesz złożyć pozew sądowy i sąd Wirtualnego Państwa powołany przez prezydenta może nałożyć karę na pozwanego gracza.
Oprócz tych czterech urzędów gra posiada specjalną zakładkę Ustawy. W tej zakładce znajdziesz wszystkie sprawy związane z ustawami i to właśnie tam poseł może zagłosować na daną ustawę w dany dzień.

Społeczeństwo


Głównym miejscem spotkań obywateli jest Hyde Park, to właśnie tam możesz wypowiedzieć się na intrygujące cię tematy. Oprócz tego są jeszcze inne fora, które w mniejszy sposób dzielą za interesowanie graczy ale również z nich można dowiedzieć się wiele ciekawych informacji np. działaniu gry.
Bez prasy nie mielibyśmy informacji i właśnie dla tego mamy Salon Prasowy, w którym można założyć własną jedno osobową gazetę. Gdy już mamy tą gazetę możemy dodać do niej artykuł i opublikować go graczom. Za publikację artykułu jest pobierana opłata ale zwraca się ona, ponieważ każdy obywatel gry musi za nią zapłacić aby móc ją przeczytać, oczywiście pieniądze trafiają na twoje konto. Jeżeli twój artykuł zostanie sprzedany więcej niż 10 razy to dostaniesz dodatkowy punkt popularności. Również za artykuł możesz dostać premię punktowe, które z inteligenci i charyzmy wymieniają się na punkty popularności lub aktywności.
Ostatnią rzeczą w tym dziale są Stowarzyszenia. Mają one na celu zgromadzić grupę osób o wspólnych poglądach, zainteresowaniach itp. Stowarzyszenia może założyć każdy obywatel Wirtualnego Państwa.

Podsumowanie


Jak widać poradnik miał być krótki ale okazał się jednak trochę długi. Nie zostały tutaj opisane jeszcze wszystkie funkcje gry ale te najważniejsze. Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące gry należy najpierw sprawdzić FAQ, potem spróbować zapytać się na ZPN (Związek Pomocy Nowicjuszą), a jeżeli nadal nie będziesz znał odpowiedzi zapytać się w dziale Support.

Życzymy miłej gry.
Administracja Wirtualnego Państwa.

Logowanie

E-mail:
Hasło:
Zapomniałeś hasło?

Reklama